Aukce nemovitostí z finančního pohledu

Aukce je zajímavý produkt dnešní doby v rámci prodeje nemovitosti.  Bohužel to stojí prodávajícího další peníze, jak když použije dobrovolnou aukci v rámci např. exekutora nebo přes RK, která si aukci většinou zpoplatní extra sazbou. Přitom samotný makléř je schopný udělat licitaci ceny v rámci své provize bez jakéhokoli příplatku.

Problémem prodeje pomocí aukce je umělé navyšování ceny nad reálný odhad nemovitosti.

Pokud jste klientem, který má hotovost, tak to není problém. Pokud jste klientem, který chce financovat hypotékou, tak se dostáváte do pasti, která Vás může stát spoustu peněz v rámci zaplacené aukční jistiny a popřípadě rezervačního poplatku, z důvodu nezískání hypotéky. Není to, protože byste jako klient neměli dostatečný příjem. Počítáme s tím, že si zjistíte na kolik peněz dosáhnete – což by mělo být samozřejmostí, než půjdete do aukce. Pokud se stanete vítězem aukce a neuzavřete smlouvu, tak Vám propadne aukční jistina.

Problém tady nastává s tím, že když je nemovitost cenově přestřelená, tak nevyjde odhad u banky. V reakci na tuto situaci bude banka chtít vyšší vlastní zdroje (hotovost), které když nemáte, tak zde většinou cesta končí a propadávají Vám vaše peníze. Zatím existuje možnost financování přes společnost, která odhad upraví podle prodejní ceny. Vy si to však zaplatíte na úrocích, které se vám nemusí líbit anebo vám v tuto chvíli už nebude stačit příjem.

Dalším problémem v internetových aukcích je, že zde může být přihlášen člověk, který uměle zvedá cenu, což bohužel nejde ohlídat.

Ve své práci se pak setkávám s klienty, kteří chtějí koupit nemovitost za nízkou cenu. Když jim řeknu, že tato cena v této lokalitě není reálná, tak mě přesvědčují, že jim bude takto nízká hypotéka stačit. S klienty se dopracuji k inzerátu, kterým svou cenu obhajují. Zjistím, že tato nemovitost se prodává v aukci. Bohužel velká část klientů nemá s aukcemi zkušenosti, proto neví, že vyvolávací ceny jsou uměle sníženy, aby nalákali co nejvíce lidí na aukci. Velká část klientů nevěří, chce to zkusit a bohužel nakonec přichází zpět zklamáni, protože se cena vyšplhala minimálně na dvojnásobnou výši té vyvolávací.

Jsou i aukce (týká se to většinou menších developerů), které začínají na odpovídající částce, kdy cena díky aukci vzroste cca o 200.000,-. Toto bývá většinou odpovídající částka na trhu s nemovitostmi. Zde nebývá problém s financováním. Finanční trh lehkou odchylku v ceně zvládne tolerovat.

Z toho vyplývá, že aukce jsou většinou mířeny na kupující s hotovostí, což snižuje možný počet zájemců o nemovitost. Pokud jste si přeci vyhlídli nemovitost v aukci a chcete skutečně do toho jít, tak byste měli udělat dvě zásadní věci. Kromě zjištění na kolik peněz v rámci hypotéky dosáhnete, byste si měli nechat spočítat odhad nemovitosti, kterou chcete koupit. Většina zkušených realitních makléřů Vám zpracuje odhad s odchylkou cca 50.000,- oproti odhadci banky a vy díky tomu budete vědět do jaké částky si můžete dovolit v aukci jít.

Autor příspěvku: Denisa Fidlerová